zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. 

Obecnie Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.

Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja będą skoncentrowane na wydarzeniach dostępnych w przestrzeni cyfrowej – czytamy na rządowej stronie internetowej.

W Warszawie odwołano doroczną defiladę wojskową, którą co roku na ulicach stolicy śledzą tysiące ludzi. Odwołany został także Bieg Konstytucji 3 Maja, który w tym roku miał się odbyć w Warszawie już po raz 30. Nie będzie też uroczystości na placu Zamkowym, podczas której przemawia prezydent RP.

|Bart.