Od poniedziałku (18.05) będą czynne zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne, otwarte zostaną restauracje, bary, kawiarnie, zwiększy się dopuszczalna ilość osób w komunikacji publicznej i w obiektach sportowych. Tydzień później(25.05) uczniom klas 1-3 zostanie zorganizowana opieka w szkołach. Natomiast już od 17 maja, w nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć więcej wiernych. W środę (13.05) premier Mateusz Morawiecki przedstawił trzeci etap znoszenia obostrzeń.
Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wizytę należy umówić na konkretną godzinę, tak aby w salonie przebywał tylko jeden klient.
– W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich – apelował premier Morawiecki.
Częściowo zostaną otwarte usługi gastronomiczne, również z utrzymaniem reżimu sanitarnego w środku pomieszczenia. Premier zachęcał też do organizowania, o ile to możliwe ogródków kawiarnianych.
Także od 18 maja zmienione będą reguły dotyczące komunikacji miejskiej. Zwiększy się dopuszczalna ilość pasażerów – będzie to 30 proc. miejsc siedzących dla danego pojazdu.
Również w poniedziałek udostępnione częściowo zostaną hale sprotowe.
Zwiększy się też dopuszczalna ilość korzystających z boisk.
Ogłoszone w środę zmiany dotyczą też edukacji .
– Od poniedziałku wprowadzamy możliwość zajęć praktycznych w szkołach policealnych — zaznaczył premier.
Od 25 maja w klasach od 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi Będą to zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.
Natomiast uczniowie klas ósmych i maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycieli. Od 1 czerwca takie konsultacje będą możliwe dla wszystkich uczniów. Otym czy posłać dzieci na zajęcia konsultacyjne i do szkół, zdecydują rodzice. Szef rządu poinformował też, że zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rówenież po 24 maja, tym rodzicom, którzy będą musieli zostać w domu z dziećmi.
– Dlatego tutaj podkreślałem, że dajemy wolność, dajemy swobodę podjęcia decyzji rodzicom czy chcą posłać do szkół swoje dzieci na te zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne, czy nie. To jest ich decyzja i w zależności od tej decyzji będzie wypłacany zasiłek, bądź nie – mówił premier.
Zmniejszą się również restrykcje dotyczące wiernych przebywających w kościołach. Już od najbliższej niedzieli podczas mszy lub innego obrzędu na jedną osobę ma przypadać 10 m2 (dotychczas było to 15m2 na osobę).
– Na setne urodziny naszego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo – podkreślał szef rządu
Premier podkreślił, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu rząd uważnie analizuje, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia.
Aneta Kursa / wrotapodlasia.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok