Święto Kawalerii Polskiej w Nadleśnictwie Augustów – nad jez. Studzieniczne 29.08. 2020 r.
Święto Kawalerii Polskiej obchodzone jest w rocznicę bitwy pod Komarowem, która przypada 31 sierpnia, jednakże utarło się, że celebrujemy je w sobotę najbliższą tej daty. Ponieważ w bieżącym roku wypada setna rocznica tej ostatniej w historii batalistyki wielkiej bitwy kawaleryjskiej, w której dwie brygady polskich ułanów rozniosły na szablach i lancach Kozaków Pierwszej Konnej Armi Siemiona Budionnego, tym bardziej wydarzenie wydaje się godne przypomnienia. A że w lipcu tego roku minęło 20 lat mecenatu Lasów Państwowych nad rekreacją jeździecką w Puszczy (20 lat od utworzenia pierwszych szlaków jeździeckich – Leśny Szlak Konny Nadleśnictwa Białobrzegi, który stopniowo ewoluował w ponad 400-kilometrowy Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur obejmujący 7 nadleśnictw i 2 parki narodowe), mamy drugi poważny powód do przypomnienia wielusetletnich związków naszej nacji z koniem, szablą i honorem, które to elementy lapidarnie acz celnie charakteryzują kawalerię.
Na utworzonym w 2018 roku miejscu popasowym na polu namiotowym Swoboda nad jez. Studzieniczne spotkają się ośrodki jeździeckie związane ze Szlakiem Konnym PAiM, grupy rekonstrukcyjne i każdy komu koń, sztuka jeździecka i ułański folklor są bliskie. Będą prezentacje poszczególnych stajni, wiele ras koni do obejrzenia, popisy ułańskie, pokaz szermierczy szablami bojowymi, konkursy dla publiczności, żurawiejki i oczywiście tzw. prowadzanki, czyli możliwość pierwszego kontaktu ze szlachetną sztuką ekwitacji. Rozpoczniemy o godz. 11:00, zakończymy gdy odjadą ostatni goście.
ZAPRASZAMY
A jeśli komuś wydaje się dziwne zaangażowanie Nadleśnictwa Augustów w popularyzowanie jeździectwa i kultywowanie tradycji kawaleryjskich, przypomnę, że pierwszym jego historycznym Nadleśnym był powołany na to stanowisko w roku 1823 Jan Ballogh szwoleżer Gwardii Cesarskiej, uczestnik najsłynniejszej w historii batalistyki szarży na przełęczy Somosierra.
|Nadleśnictwo Augustów
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok