Będzie prowadził przez malownicze tereny Czarnej Hańczy, Kanału Augustowskiego i Biebrzy. W piątek (11.06) w Augustowie podpisaniem deklaracji uroczyście zainaugurowano powstanie nowego szlaku aktywnej turystyki wodnej CHa-KA-Bi.
W konferencji, zorganizowanej przez LGD-Kanał Augustowski, uczestniczyli: marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałek Stanisław Derehajło. Województwo Podlaskie było jej partnerem strategicznym.
Pomysł na szlak łączący Czarną Hańczę z Biebrzą zrodził się w wyniku porozumienia LGD-Kanał Augustowski z lokalnymi samorządami pod nazwą Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny (ABPT). Do współpracy włączyły się także samorządy z dorzecza Czarnej Hańczy.
– To, że powstaje tak ważna inicjatywa, która łączy wiele samorządów, wiele środowisk, jest przykładem dobrego działania turystyki w regionie. Turystyka potrafi łączyć, pozwala zbudować coś, co jest ponadczasowe, co ma wydźwięk ponadregionalny
– mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju.
– Polacy chcą odpoczywać na łonie natury, a ten szlak to odpowiedź na ich potrzeby.
Ambitne Podlaskie
Z kolei Artur Kosicki, marszałek województwa podkreślił, jak istotna jest turystyka dla rozwoju województwa.
– To jeden z głównych fundamentów prężnego rozwoju. Jako zarząd województwa promujemy nasz region na różne sposoby – m.in. poprzez pokazywanie wspaniałych terenów, perełek architektonicznych, które są wyjątkowe w skali globu. Organizujemy także wydarzenia kulturalne i turystyczne, przyciągające mnóstwo zainteresowanych. Uwypuklamy wyjątkowość naszego województwa, bo chcemy, aby było znane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie
– mówił Artur Kosicki.
Marszałek zachęcał także do korzystania z programów regionalnych w ramach nowej perspektywy unijnej w celu zdobywania funduszy na cele turystyczne.
– Jako zarząd województwa czekamy na państwa projekty. Wierzę, że będzie ich jeszcze więcej, bo Podlaskie jest ambitne – spuentował.
Ponadlokalna marka
„CHa-KA-Bi (Czarna Hańcza, Kanał Augustowski, Biebrza) – szlak aktywnej turystyki wodnej” to perła na turystycznej mapie województwa. Będzie przebiegał przez uwielbianą przez kajakarzy Czarną Hańczę i Biebrzę – „królową” największego w regionie parku narodowego. Pomiędzy nimi – Kanał Augustowski, pomnik historii z 1. połowy XIX w., jeden z największych zabytków hydrotechnicznych, pozwalający w sposób niekonwencjonalny dostać się na Białoruś.
Chodziło o stworzenie solidnej, ponadlokalnej marki, która pozwoliłaby na odpowiednią promocję nie tylko tej części, ale całego województwa.
– Chcąc wypromować region, musimy współdziałać i patrzeć szerzej
– mówił Bogdan Dyjuk, prezes LGD-Kanał Augustowski i jednocześnie radny wojewódzki.
– Chcemy tworzyć markę, a żeby ją tworzyć, musimy zadbać o ofertę turystyczną – te szlaki powinny być w sposób właściwy zainwestowane.
„Turystyka buduje mosty”
Pod dużym wrażeniem współpracy w ramach tej inicjatywy był Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
– Turystyka buduje mosty. To będzie kolejne miejsce na mapie kraju, które z dumą będziemy promować
– zaznaczył.
W dalszej części spotkania przedstawiono aktualne prace związane z tworzeniem szlaku i możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na realizację inwestycji. Zaprezentowano także propozycje rozwiązań architektonicznych w strefie CHa-KA-Bi. Konferencję zakończyło podpisanie wspólnej deklaracji przez inwestariuszy, co oficjalnie zainaugurowało otwarcie szlaku.
W piątkowym spotkaniu udział wzięli m.in. poseł Mieczysław Baszko, przedstawiciele samorządów, władze parków narodowych, przedsiębiorcy oraz osoby działające w obszarze turystyki.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
wrotapodlasia.pl
*************
Powyższą relację uzupełniamy o nagranie audio wystąpienia Prezesa Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”, Bogdana Dyjuka oraz Sekretarza stanu, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki, Andrzeja Gut-Mostowego.
|Bart. / augustow.org
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok