Dom Turka, miejsce kaźni żołnierzy AK-AKO-WiN, miejsce symbol, z dniem 2 lipca 2021 r. stał się własnością instytucji kultury państwa polskiego. Od lat pozostawał niezagospodarowany. Było to jedno z miejsc przetrzymywania Ofiar Obławy Augustowskiej. Od stycznia 1945 r. do 1956 r. działał w nim PUBP. Budynek został zakupiony przez Instytut Pileckiego.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Dziś, 9 lipca 2021 r. o godz. 11:00 przed budynkiem odbyła się konferencja prasowa z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwa, przedstawicieli środowisk kombatanckich i szeregu innych osób od lat zaangażowanych w działania mające na celu wykupienie budynku z rąk prywatnego właściciele i utworzenie w nim muzeum poświęconego Obławie Augustowskiej.

To dla nas wielka satysfakcja, że Instytut Pileckiego stał się właścicielem „Domu Turka” – miejsca tak ważnego z punktu widzenia pamięci zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej, a nawet globalnej. Powstanie tu Muzeum Obławy Augustowskiej – oddział Instytutu Pileckiego. (…) Wreszcie „Dom Turka” będzie pełnił właściwą rolę. Będzie znakiem pamięci o tragicznych wydarzeniach, które latem 1945 roku miały miejsce w tej okolicy

– powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Profesor Piotr Gliński

zdjęcie: profesor Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, fot. www.augustow.org
wystąpienie Piotra Glińskiego – Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

zdjęcie: dr Wojciech Kozłowski – Dyrektor Instytutu Pileckiego, fot. www.augustow.org
występnie dr Wojciecha Kozłowskiego – Dyrektora Instytutu Pileckiego
zdjęcie: Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RR, fot. www.augustow.org
Wystąpienie Jarosława Zielińskiego – Posła na Sejm RP

|Bart. / augustow.org