W niedzielę 19 lipca w bazylice świętego Jacka w Chicago została odprawiona Msza Święta w intencji zamordowanych i prześladowanych mieszkańców Augustowa i Suwałk podczas Obławy Augustowskiej która miała miejsce 75 lat temu.
Mszę Świętą odprawił ks. proboszcz Stanisław Jankowski. Rozpoczynając nabożeństwo ks. Stanisław powiedział: – Chcemy prosić pana Boga, aby dał nam poczucie świadomości i prawdy historycznej, która będzie testamentem dla młodego pokolenia, aby nigdy nie zapomniało o tych, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę i wolność.
Wśród gości honorowych byli:
– przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej piątej Kresowej dywizji Piechoty w barwach piętnastego pułku Ułanów Poznańskich Wojciech Świć, który też jest pierwszym inicjatorem tych Uroczystości po za granicami Kraju
– Stowarzyszenie Weteranów Armii polskiej z komendantem Andrzejem Janczak
– Pan Adam Bułat reprezentujący Krakowską Dywizję Powietrzno – Desantową.
Obecni byli Członkowie Zrzeszenia nauczycieli polskich w Ameryce z przedstawicielem panem Tadeuszem Młynek i panią Bernadettą Manturo z przystanku historia IPN w Chicago i Panem Piotrem Gębala.
Przypomnijmy, że Przystanek Historia w Chicago zorganizował wykład otwarty na temat Obławy Augustowskiej w marcu ubiegłego roku. Zebrani wysłuchali wtedy prelekcji dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego z oddziału IPN w Białymstoku.
Obława Augustowska, nazywana także Małym Katyniem, to największa zbrodnia po zakończeniu II wojny światowej, dokonana przez Sowietów, której celem była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych. Rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku – podczas akcji zostało zatrzymanych i zamordowanych około 600 polskich partyzantów. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest miejsce ich pochówku. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w wyniku wstrząsających wydarzeń. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki IPN. 12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Dla uczczenia ofiar pogromu w Gibach na Suwalszczyźnie powstał pomnik autorstwa Andrzeja Strumiłły. Co roku w tej miejscowości odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia. Wzgórze pokryte krzyżami, honorującymi ofiary zbrodni, często nazywa się ,,Gibańską Golgotą”.
Po zakończeniu nabożeństwa Wojciech Świć w krótkim wystąpieniu nakreślił uczestnikom mszy świętej rys historyczny Obławy oraz podziękował wszystkim obecnym za przybycie i wspólne uczczenie Ofiar Obławy. Podczas przejścia w procesji z kwiatami do przedsionka bazyliki, została zagrana przez Pana organistę pieśń pt. „Modlitwa Obozowa”. Został złożony wieniec pod pamiątkową tabliczką z urną, zawierającą ziemię pobraną z ,,Gibańskiej Golgoty”. Ksiądz Stanisław Jankowski wraz z zebranymi odmówił modlitwę za poległych. Po chwili zadumy i pamiątkowych zdjęciach wykonanych przez Pana Artura Partykę uroczystość dobiegła końca.
O Obławie Augustowskiej nie można nigdy zapomnieć, tym bardziej, że miała miejsce już po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej w Europie. Była jednym z działań stalinowskiego systemu represji i zbrodni, jakie powinno pozostać na zawsze w pamięci kolejnych pokoleń.
Po zakończeniu nabożeństwa Wojciech Świć W krótkim wystąpieniu nakreślił uczestnikom Mszy Świętej rys historyczny Obławy Augustowskiej. Wspólnej procesji przeszliśmy do przedsionka bazyliki, aby złożyć Wieniec od pamiątkową tabliczką z Urną, w której Znajduje się ziemia pobrana z Gibiańskiej Golgoty
Niniejszym, dziękuję bardzo za wszelką pomoc w zrealizowaniu tych uroczystości:
– Proboszczowi Bazyliki Św. Jacka w Chicago ks. Stanisławowi Jankowskiemu,
– Panu Jackowi Bednarczyk (nauczycielowi historii w Augustowskim Centrum Edukacyjnym), za objęcie patronatu,
– Panu Karolowi Chodkiewiczowi z Nadleśnictwa Augustowskiego,
– Zrzeszeniu nauczycieli polskich w Ameryce z przedstawicielem Panu Tadeuszowi Młynek i Pani Bernadetty Manturo z przystanku historia IPN w Chicago i Panu Piotrowi Gębala.
– Delegacji 94 placówki SWAP i jej komendantowi, Andrzejowi Janczak
– Panu Adamowi Bułat z Krakowskiej Dywizji Powietrzno – Desantową.
– Radio Polski Fm 92,7FM Pani Beacie Kociołek i Panu Maciejowi Baran
– foto-reporterowi Dziennika Związkowego Panu Arturowi Partyka
– kwiaciarni 7 Czerwonych Róż
Autorzy tekstu: Artur Partyka i Wojtek Świć
Zdjęcia: Artur Partyka
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…