Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 roku. Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniora w liście otwartym z 24 lutego 1990 roku zwróciła się ze szczególnym apelem „o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, które przyniosą pomoc i radość seniorom, a także pozwolą im aktywnie włączyć się w życie innych pokoleń”.
1 października 1999 roku w Pile zaingerowano Międzynarodowe Spotkanie Seniorów, które rozpoczęło obchody Dni Osób Starszych. Celem Święta jest przybliżenie społeczeństwu problematyki starości oraz dążenie do poprawy sytuacji osób starszych na świecie. Wielu seniorów spotyka się z dyskryminacją, wrogością oraz marginalizacją ze strony społeczeństwa.
Starość jest zjawiskiem uniwersalnym, zachodzącym na całym świecie. W ostatnich latach w krajach rozwiniętych zauważono znaczny wzrost liczby osób starszych przy jednoczesnym spadku liczby urodzeń. Według raportu ONZ do 2020 roku, liczba osób starszych będzie wynosić 1 mld. Zachodzące zmiany w społeczeństwie wymagają odpowiednich działań politycznych i społecznych. Wraz z wiekiem spada sprawność psychofizyczna organizmu i zwiększa się ryzyko choroby lub niepełnosprawności. Wiele osób w tym wieku rezygnuje z pracy zawodowej bądź aktywności społecznej. Bierna postawa seniorów przyczynia się do pogorszenia kondycji psychicznej oraz fizycznej. A osoby starsze mają ogromny potencjał, który może zostać zauważony i wykorzystany przez organizacje pozarządowe oraz społeczności lokalne. Posiadają ogromną wiedzę oraz doświadczenie i stanowią niezwykle cenne źródło informacji. Seniorzy mogą wykorzystać swój wolny czas, a także umiejętności praktyczne do aktywnego działania na rzecz organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnych.
Komisja Europejska ustanowiła 2012 rok Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Coraz częściej, osoby starsze poszukują nowych form aktywności oraz sposobów nawiązywania kontaktu z młodszymi pokoleniami. Również organizacje pozarządowe inicjują wydarzenia, które łączą we wspólnym działaniu seniorów i młodsze osoby. |źródło: bimkal.pl/ka
|Bart.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok