W najbliższą sobotę, 13 lipca, o godz. 11 (po mszy św.) w Lipsku nad Biebrzą, będziemy świadkami rekonstrukcji historycznej. Inscenizacja będzie dotyczyła wydarzeń z 1943 r. Tego dnia zostanie otwarta również wystawa fotograficzna upamiętniająca ofiary.

W czerwcu 1943 r. w akcji partyzanckiej w Lipsku został zabity policjant, a potem jeszcze dwóch żandarmów niemieckich. W ramach odwetu na mieszkańcach Lipska , przygotowano listę 50 osób, które miały ponieść śmierć. Na liście znaleźli się między innymi nauczyciele, urzędnicy, rolnicy z Lipska i okolic. Pod koniec czerwca i na początku lipca doszło do masowych aresztowań.

Wśród aresztowanych znalazła się także Marianna Biernacka, która została zabrana w zamian za swoją synową i jej nienarodzone dziecko (beatyfikowana 13 czerwca 1999 r.). Aresztowana ludność została wywieziona do Grodna a później, dnia 13 lipca 1943 r. większość z nich rozstrzelana przez Niemców na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem. W sumie w wyniku odwetu śmierć poniosło ponad 60 osób, które znamy z imienia i nazwiska.

Od początku czerwca prowadzony był nabór na aktorów do rekonstrukcji. Zgłosiło się 28 osób!

– Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy Lipska i okolic zgłaszają się ciągle do nas, aby wziąć czynny udział w rekonstrukcji. Pewnie nie uda nam się zebrać aż 50 statystów, aby pokazać rozmiar tragedii naszej miejscowości, która w 1943 r. przeżyła traumę. Mam nadzieję, że uda nam się w ten sposób przemówić do wyobraźni i emocji dzisiejszych mieszkańców i pielgrzymów, turystów, którzy tego dnia postanowią odwiedzić Lipsk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem – mówi Izabela Wróbel, koordynator wydarzenia.

Tego samego dnia, czyli 13 lipca, będzie można obejrzeć także wystawę fotograficzną pt. „Tylko te wspomnienia po nich pozostały” poświęconą ofiarom aresztowań. Znajdą się na niej niepublikowane dotąd wspomnienia i fotografie pomordowanych.

Rekonstrukcja historyczna i wystawa realizowane są przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku w ramach projektu „Mała Ojczyzna – Wielka Niepodległa”, który został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Bart.