Przyszły tydzień rozpoczniemy bardzo ważnym dla naszego miasta wydarzeniem. 12 lipca obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystych obchodach.
Plan obchodów
W najbliższy poniedziałek wspólnie oddamy hołd ofiarom zbrodni dokonanej w 1945 roku. Spotkajmy się o godz. 12 na Rynku Zygmunta Augusta. Po uroczystym otwarciu obchodów rozpoczniemy grę miejską ,,Śladami Obławy Augustowskiej”, a następnie zobaczymy plenerowe pokazy filmów o Obławie.
Poza Mszą Świętą w intencji Ofiar (Bazylika Mniejsza NSJ, godz. 18:00) i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń (godz. 17:30), na Rynku Zygmunta Augusta odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”. Zachęcamy mieszkańców i gości do wspólnego przywołania z imienia i nazwiska wszystkich znanych dziś Ofiar Obławy Augustowskiej.
Obchody zwieńczy koncert z cyklu Camerata Augustoviana w wykonaniu miejskich wiolonczelistów i uczestników warsztatów.
Ważny dzień dla naszego miasta
Historia Ofiar Obławy Augustowskiej jest wyjątkowo ważna dla Burmistrza Mirosława Karolczuka.
– Obchody tego dnia są dla mnie szczególnie istotne. To sprawa honoru i naszej tożsamości. Musimy dbać o to, by kolejne pokolenia pamiętały o swoim dziedzictwie. Prawda o Obławie Augustowskiej musi być żywa, dlatego jestem dumny, że po wielu latach augustowski Dom Turka został odzyskany z rąk prywatnych i wreszcie mamy szansę na powstanie w nim Muzeum Obławy Augustowskiej – nareszcie pamięć o sowieckich zbrodniach będzie należycie upamiętniona. Zapraszam Państwa na tegoroczne obchody tego ważnego dla nas wszystkich dnia. – mówi Burmistrz
Augustów pamięta i będzie pamiętał
12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą i dotąd niewyjaśnioną zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej.
|urzad.augustow.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok