Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za granicą, który został ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku. To z kolei dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.
2 maja Polacy wywieszają przed swoimi domami biało-czerwone flagi. Popularnym zwyczajem jest noszenie tzw. kokardy narodowej. Ten zwyczaj zapoczątkował świętej pamięci Prezydent Lech Kaczyński i kontynuują go jego następcy na tym urzędzie.
Dzień Flagi nie jest świętem ruchomym i zawsze wypada 2 maja.
Flagą Polski w obecnym kształcie, według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym jest mowa o tym, w jaki sposób należy oddać szacunek polskim symbolom narodowym? TUTAJ >>>
|Bart.
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…